Lieldienu zaķis ir tepat aiz stūra

Zaķis Lieldienas

Lieldienas! Lieldienu zaķis ir tepat aiz stūra.

KAS, KO, KĀ?

Katru gadu mēs gaidām Lieldienas, kad Lieldienu zaķis iecilpos mūsu mājās un ienesīs istabā saules starus. Kādēļ mēs svinam Lieldienas? Kādēļ tieši zaķis? Ko darīt Lieldienās? Uz šiem jautājumiem atbildēsim šajā rakstā.

Kādēļ mēs svinam Lieldienas?

Šogad 2021. gada 4.aprīlī mēs svinēsim Lieldienas.
Lieldienās kristieši godina Kristus augšāmcelšanos, taču mūsdienās tās ir kļuvušas par tradīciju, kuru veidojuši gan reliģiski motīvi, gan kultūru mijiedarbība. Katrā ģimenē šī tradīcija tiek izkopta un īstenota vienādi, bet tajā pašā laikā katrs pienes klāt ko citādu, ko savu. Kādā mājā notiek olu ripināšanas sacīkstes, citās – olu kaujas, bet vēl kādā notiek pilnīgi viss.

Kādēļ tieši zaķis?

Zaķis – pavasara dievietes Osteres svētais dzīvnieks.
Lieldienas norisinās pavasarī, tādēļ kā šo svētku simbols tika izvēlēts pavasara dievietes svētais dzīvnieks. Šis ir tikai viens no pieejamajiem skaidrojumiem. Vēl daudzi saka, ka zaķis kā Lieldienu simbols ir tādēļ, ka 1555. gadā kā viens no svētku mielasta galvenajiem ēdieniem bija zaķa cepetis. Bērnu iemīļotais variants ir vācu pasaka par zaķi, kurš savā dārzā slēpj olas, tikpat krāsainas kā mūsu Annels bumbas.

Lieldienas olas

Ko darīt Lieldienās?

Ir tik daudz, ko darīt Lieldienās, bet šeit mūsu mīļākās aktivitātes.

Olu krāsošana.

Tieši olas ir tās, kas padara Lieldienas krāsainas, jo mēs tās krāsojam visskaistākajās krāsās tā, lai tieši mūsu krāsotās olas būtu pamanāmas. Olu krāsošanai ieteicams izmantot baltās olas, lai krāsas būtu izteiksmīgākas. Kā tu krāso olas? Ķīmiski vai tomēr dabiski? Lūk, veidi, kā krāsot olas:
○ Veikalā nopērkamās olu krāsošanas krāsas.
○ Vārot olas sīpolu mizās – zeltaini brūna krāsa.
○ Vārot olas bietēs – gaiši rozā krāsa.
○ Vārot olas spinātos – saulaini dzeltena krāsa.
○ Vārot olas violetajos kāpostos – zila krāsa.
○ Guašu krāsas vai flomāsteri.
○ Līme un glitteri.
○ Ūdenskrāsas.
○ U.c. veidi

Kā iegūt dažādus rakstus? Pavisam vienkārši!

➔ Svece – ar baltu sveci uzmanīgi zīmē uz baltas olas. Pēc tam liec vārīties kādā no iepriekš minētajiem veidiem. Ola nokrāsosies visur, izņemot vietās, kur zīmēji ar sveci.
➔ Dabas veltes – ar diedziņu pie olas pietin dažādas dabā atrodamas veltes, piemēram, puķes, zāles stiebrus, lapas utt. Pēc tam liec vārīties kādā no iepriekš minētajiem veidiem. Olas nokrāsosies visur, izņemot vietās, kur kārtīgi piesietas dabas veltes.
➔ Veikalā nopērkamas uzlīmes.
➔ Dažādi graudi – plānajās zeķubiksēs vai zeķēs ieber rīsus vai grūbas, vai jebkurus citus graudus pēc savas izvēles. Saslapini nedaudz olu un liec iekša zeķē, nogriez pārējo zeķi, jo to varēsi izmantot pārējām olām, sasienot mezglus abos galos. Sasien mezglā to galu, kas ir vaļā un liec vārīties kādā no iepriekš minētajiem veidiem. Graudi atstās interesantus nospiedumus.

Olu kaujas

Nosakām, kura ola ir stiprākā. Izvēlies pretinieku, un sitiet kopā olu galus. Uzvar tā ola, kura nesaplīst. Uzvarētājs iegūst pretinieka olu, bet zaudētājs paliek bešā.

Olu ripināšana.

Pa koka vai plastmasas reni tiek ripinātas olas. Lūk, šai aktivitātei ir divi varianti.
○ Ripinātājs drīkst paņemt tās olas, kurām viņa ripināta ola ir pieskārusies, un uzvar tas, kuram vairāk olu.
○ Uzvar tas, kura ola aizripo vistālāk.
Ko tu darīsi Lieldienās? Mūsu Annels zaķis nudien neguļ un ir sanesis dikti daudz krāsainu olu mūsu bumbu baseinos.

Jaunākas ziņas

Vai esat gatavs rezervēt savu ballīti?